25

mar 23

Landfill capping

Landfill capping

Rodzaje geokompozytów oraz ich zastosowanieGeokompozyty to materiały złożone z przynajmniej dwóch faz: jednej mineralnej (np. piasek, żwir, glina) i jednej organicznej (np. polietylen, polipropylen). Każdy taki geosynthetics clay liner służy do poprawy właściwości fizycznych oraz mechanicznych gleby lub skały. Rodzaje geokompozytów to między innymi:

Geokompozyty filtracyjne – służą do oczyszczania wód powierzchniowych oraz podziemnych. Ich budowa składa się z warstwy filtracyjnej (np. piasku) oraz warstwy geowłókniny, która chroni przed przesiąkaniem oraz stratą kształtu.

Geokompozyty drenażowe – służą do odprowadzania wody z terenów zalewowych lub podnoszenia poziomu wód gruntowych. Ich budowa składa się z warstwy drenażowej (np. żwiru) i geowłókniny, która chroni przed przesiąkaniem oraz stratą kształtu.

Geokompozyty izolacyjne – służą do izolowania termicznie i akustycznie budowli lub urządzeń. Ich budowa składa się z warstwy izolacyjnej (np. wełny mineralnej) oraz geowłókniny, która zabezpiecza przed przesiąkaniem oraz stratą kształtu.

Geokompozyty erozyjne – służą do ochrony przed erozją wodną i wiatrową. Ich budowa składa się z warstwy erozyjnej (np. maty z piasku) oraz geowłókniny, która zabezpiecza przed przesiąkaniem i stratą kształtu.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Podlinkuj wpis:

No comments yet, be the first.

Dodaj komentarz